საგნები საღმრთო სჯული-ბიოლოგია
მოსწავლეებს გაკვეთილი ჩაუტარდათ საიფორმაციო ტექნოლოგიების კაბინეტში, გაკვეთილი დავიწყეთ მოკლე ვიდეოკოლაჟით, ვიდეო
1. გაკვეთილის
თემა
|
არაორგანული ნივთიერებები-
წყალი,მისი ფიზიკური და ქიმიური თვისებები,მისი მნიშვნელობა ადამიანის ორგანიზმისათვის;
|
|
საშუალო - X
კლასი
|
||
3. ინტეგრირებული საგნები,მასწავლებლების
სახელი, გვარი
|
საგნები
|
მასწავლებლ(ებ)ის
სახელი, გვარი
|
საღმრთო სჯული
ბიოლოგია
|
+ დეკანოზი ზურაბი (სუბელიანი)
მაია ონიანი
|
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
17 მოსწავლე
|
|
5. განსაკუთრებული მიდგომების
საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
ასეთი საჭიროებების მქონე მოსწავლეები კლასში არ
არიან.
|
|
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები (საგნების
მიხედვით)
|
ბიოლ. წყლის
ფიზიკურ-ქიმიური თვისებების საფუძველზე გაიაზრებენ წყლის ბიოლოგიურ როლს
დაასაბუთებენ ამ
ნივთიერების აუცილებლობას სიცოცხლისა და
ორგანიზმში მიმდინარე ფიზიოლოგიური პროცესებისათვის;
საღმრთო სჯული:
შეისწავლიან ნაკურთხი წყლის თვისებებს და მის დადებით ზეგავლენას
ადამიანის ჯანმრთელობაზე
|
|
7. ეროვნული სასწავლო გეგმით
განსაზღვრულიმისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
შედეგი
თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
ბიოლ.X.5.3.
ასაბუთებს უჯრედის შემადგენლობაში შემავალი არაორგანული და ორგანული
ნივთ-ბების აუცილებლობას ორგანიზმისთვის;
ბიოლ.X.5.5.
წყლის ფიზიკური და ქიმიური თვისებების
საფუძველზე ასაბუთებს სიცოცხლისათვის მის აუცილებლობას;
კვლ.X-4. მოსწავლეს შეუძლია
მონაცემთა ანალიზი და შეფასება.
|
|
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
გაკვეთილის მსვლელობა;
აქტივობა I. ორგანიზაციული
საკითხების მოწესრიგების შემდეგ საგაკვეთილო
განწყობის შესაქმნელად ვიდეოს ჩვენება-„წყალი ბუნებაში“ https://www.youtube.com/watch?v=a5y9X-2NIGo ( 5წთ)
მოსწავლეთა
გააქტიურება ვიდეოს მიხედვით წყლის ბუნებრივი
მდგომარეობების განხილვა; მოსწავლეები ასაბუთებენ წყლის როლს
დედამიწაზე ცოცხალი ორგანიზმებისათვის;
აქტივობა II.
(2წთ) დაფაზე წარმოდგენილი უჯრედის ქიმ.შედგენილობის სქემის ცარიელი უჯრების
შევსება გონებრივი იერიშით.
![]()
1.რა ფუნქციება ასრულებს ორგანიზმში
წყალი?
2.წყალი და მისი განსაკუთრებულობა.
3.საინტერესო ფაქტები წყლის შესახებ;
4.წყლის მეხსიერება;
მოკლე რეპლიკა
მამა ზურაბის ჩართვა წყლის მეხსიერებასა და მის პოზიტიური და
ნეგატიური გავლენის შესახებ;
აქტივობა IV. მინი ლექცია (15წთ)
v წყლის
ფიზიკურ-ქიმიური თვისებების განხილვა;
v .წყლის ბიოლოგიური
ფუნქციები;
v სენსაციური
სიახლეები წყალზე;
აქტივობა V. მოკლე
ვიდეო - წყლის კურთხევა (4წთ)
მოკლე საუბარი მამაოსი
ნაკურთხი წყლის გავლენის შესახებ
ადამიანის ორგანიზმზე; ( 9წთ)
{მაგალითები სახარებიდან - (იოან 4.10); (იოან 4.14);
( იოან 9:
6.7).; ( მარკ.4: 38-39); (მათ. 14: 24-26): }
VI. საშინაო დავალება -2 წთ.
$1.2. გვ.9 _
14, კითხვებზე პასუხების დაწერა
საშინაო დავალების რვეულებში;
საღმრთო სჯული-
|
|
9. შეფასება
|
შეფასება განმსაზღვრელი და განმავითარებელი
|
|
10. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო
რესურსები
|
ტექნიკა და ინსტრუმენტები -
X კლასის ბიოლოგიის სახელმძღვანელო, ნ.ზაალიშვილი
ნ.იოსებაშვილის ავტორობით;დამხმარე ბიოლოგიური
ენციკლოპედია, 1 კომპიუტერი, პროექტორი
ცხრილები,დიაგრამები პლაკატები, დაფა,
ცარცი; |
![]() ![]() |
No comments:
Post a Comment